Televize

Redaktoři televizních zpráv na Nově opět perlili

Vražda v Karviné

Že se na večerní Televizní noviny na Nově dívá více diváků než na zprávy veřejnoprávní televize, je známá věc. A ačkoli já k nim nepatřím a nevidím důvod své rozhodnutí měnit, včera jsem přece jen udělala výjimku a zprávy na nově začínající v půl osmé jsem si pustila.

Hned v úvodní reportáži jsem se však ujistila, resp. odfláknutá práce redaktorů večerních zpráv na Nově mě opět přesvědčila, že sledovat tento program je akorát tak ztráta času. Jak je zřejmé z vložené fotky, obsahovou stránku jednotlivých reportáží, která je častokrát úděsná, dohání už i ta stránka jazyková...

A z toho mi vychází jediné, že by se redaktoři večerních zpráv na Nově měli méně snažit emocionálně působit na své diváky a spíše se zdokonalovat ve své profesi tak, aby přinášeli věcné, stručné, srozumitelné, korektní a jazykově správné informace, potažmo reportáže.

Co: 

Kde: 

Česká televize a její pravopisná hrubka v poledních zprávách

Psaní předložek S a Z podle redaktorů České televize

Mám takový dojem, že to s námi jde od desíti k pěti, neboť už ani Česká televize, potažmo její editoři a redaktoři neovládají český pravopis. Jak jinak si vysvětlit pravopisnou hrubku, která se objevila v dnešních poledních zprávách na ČT.

Ve spodní části na obrazovce je umístěna lišta, na které se střídá stručný souhrn zpráv z domova, ze zahraničí, sportovních událostí a také informace o počasí. Dnes pár minut po dvanácté hodině se objevila věta: ZAORÁLEK: ŘEŠENÍ KONFLIKTŮ NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ PŘEDPOKLÁDÁ SPOLUPRÁCI Z ÍRÁNEM. Po přečtení zprávy jsem neměla daleko ke kolapsu. Jednak zpráva sama o sobě stojí za zamyšlení, jednak zápis předložky Z, která se na tomto místě pojí se 7. pádem, vypadá opravdu hrůzostrašně.

Snad každý z nás si z dětských školních let pamatuje, že užití předložek s a z se řídí pádem. A se 7. pádem se pojí pouze předložka s, žádná jiná možnost neexistuje. 

Co: 

Kde: